Twierdza CRS padła po raz pierwszy w EBL! Stelmet przegrywa z Astorią!

2020-02-06 19:38

W czwartkowe popołudnie w Centrum Rekreacyjno-Sportowym miało miejsce starcie, które można nazwać „derbami Enei”, bowiem w ramach 20. kolejki Energa Basket Ligi spotkały się Stelmet Enea BC Zielona Góra i Enea Astoria Bydgoszcz.

Na dzisiejsze spotkanie trener Žan Tabak zdecydował się dokonać zmiany w pierwszym składzie względem sobotniego meczu w Lidze VTB. Dobrym występem przeciwko Niżnemu Nowogrodowi miejsce w wyjściowej piątce wywalczył George King, który wyszedł na parkiet w miejsce Tony’ego Meiera.

Stelmet prowadził właściwie od samego początku spotkania, lecz goście nie pozwolili, aby ta przewaga za bardzo urosła. Widać było, że zielonogórzanie mają ochotę na zwiększenie różnicy punktowej, lecz bydgoszczanie niemal za każdym razem skutecznie odpowiadali. Co więcej, w ostatnich sekundach pierwszej połowy Astoria dopadła gospodarzy na zaledwie 1 „oczko”.

Tak nikłe prowadzenie Stelmetu szybko zostało wykorzystane przez rywali. Już kilka sekund po przerwie AJ Walton przechylił szalę na stronę ekipy znad Brdy. Wtedy właśnie zespoły zaczęły co chwilę wymieniać się prowadzeniem, co jeszcze bardziej podniosło temperaturę spotkania.

Z czasem Astoria coraz wyraźniej się rozpędzała, bezlitośnie wykorzystując liczne błędy zielonogórzan. Brak celności w ofensywie i nieszczelna obrona Stelmetu doprowadziły przyjezdnych na 6-punktowe prowadzenie. Wraz z początkiem ostatniej odsłony podopieczni trenera Tabaka ruszyli do odrabiania strat, co nie było łatwym zadaniem przy konsekwentnie grającej Astorii oraz kontrowersyjnych decyzjach arbitrów. Wynik zmieniał się wówczas niezwykle dynamicznie, bo obie strony non-stop zadawały kolejne ciosy.

Na kilka minut przed końcową syreną drużyna przyjezdna znów odjechała miejscowym. Bydgoszczanie odskoczyli na najwyższe dotąd prowadzenie różnicą 10 punktów, co w połączeniu z kolejnymi dziwnymi decyzjami sędziów mocno zaogniło końcówkę meczu. Niesieni tą niesamowicie gorącą atmosferą zielonogórzanie dawali z siebie wszystko, aby uciec od porażki, lecz zabrakło czasu by sfinalizować tę pogoń. Bydgoszczanie wywieźli z Winnego Grodu zwycięstwo 113:107.

Energa Basket Liga, 20. kolejka: Stelmet Enea BC Zielona Góra – Enea Astoria Bydgoszcz 107:113 (26:21, 25:29, 27:32, 29:31)
Stelmet Enea BC Zielona Góra: Zyskowski 10, King 9, Hakanson 19, Thomasson 14, Radić 18 – Traczyk, Witliński 6, Ponitka 5, Mąkowski, Meier 12, Zamojski 2, Koszarek 12.
Enea Astoria Bydgoszcz: Clyburn 35, Zębski 11, Chyliński 6, Sina 0, Kemp 14 – Szyttenholm, Aleksandrowicz 4, Krasuski 0, Walton 20, Michał Nowakowski 13, Frąckiewicz 8, Marcin Nowakowski 2.