Zastal z pierwszym triumfem w Lidze VTB!

2020-11-01 19:52

Niedzielne spotkanie Zjednoczonej Ligi VTB przyniosło zielonogórskim koszykarzom pierwszą wygraną w rosyjskich rozgrywkach. Zastal Enea pokonał 89:75 drużynę Tsmoków Mińsk.

Białorusini przyjechali do Winnego Grodu z bilansem 1-1 po dwóch wyjazdowych spotkaniach. Zastal natomiast miał za zadanie odkuć się po czterech porażkach, którymi rozpoczął bieżące zmagania w Lidze VTB. Zielonogórzanie weszli w ten mecz od wsadu Geoffrey’a Groselle’a. Przyjezdni szybko odpowiedzieli, ale to polskiej drużynie lepiej się wiodło w początkowych minutach. M.in. dzięki kolejnym punktom Groselle’a i dobrej defensywie gospodarzy, szkoleniowiec gości musiał interweniować time-outem już przy stanie 14:8. Niewiele to zmieniło w sytuacji na parkiecie, bowiem jego podopieczni nadal nie wystrzegali się błędów.

Pierwsza kwarta zakończyła się rezultatem 24:13. Wówczas wydawało się, że Zastal jest na najlepszej drodze, by szybko odskoczyć rywalom i zacząć kontrolować spotkanie. Tak się jednak nie stało, bowiem już na początku drugiej odsłony Tsmoki rozpoczęły odrabianie strat, schodząc na 1 „oczko”. Podopieczni Žana Tabaka na szczęście zdołali opanować sytuację i nie dali rywalowi objąć prowadzenia, ale ten fragment gry pokazał, że nie może być mowy o łatwym zwycięstwie nad zespołem z Mińska. Po tej intensywnej drugiej kwarcie zawodnicy schodzili na przerwę z rezultatem 48:41.

Po zmianie stron ekipa z Winnego Grodu powróciła do dobrej gry z początku spotkania i zaczęła ponownie odjeżdżać Tsmokom. Walnie przyczynił się do tego zwłaszcza Geoffrey Groselle, który nieco po półmetku meczu miał już na koncie 21 punktów (10/10 z gry). Mimo to jednak drużyna zza naszej wschodniej granicy nie miała zamiaru oddawać tego pojedynku bez walki i w trzeciej kwarcie zielonogórzanie zdołali uciec nie więcej niż na 14 punktów.

W ostatniej kwarcie trzeba było zatem spiąć całe spotkanie i przypilnować, aby Białorusini nie zanotowali kolejnego comebacku. I choć przyjezdni robili co mogli, zadanie to zostało przez Zastal wykonane. Klub z Grodu Bachusa zwyciężył ostatecznie 89:75.

VTB United League: Zastal Enea BC Zielona Góra – Tsmoki Mińsk 89:75 (24:13, 24:28, 16:11, 25:23)
Zastal Enea BC Zielona Góra: Lundberg 18, Williams 15, Ponitka 5, Reynolds 3, Groselle 23 – Richard 8, Porada, Traczyk, Put 0, Freimanis 17, Koszarek 0.
Tsmoki Mińsk: Lowery 11, Trasciniecki 0, Sałasz 12, Clyburn 25, Wieramiejenka 12 – Leimanis 2, Barysewicz, Beliankou 2, Stabrouski 4, Cavars 1, Rachozenka 6, Paraliou 0.