Klątwa „Twardych Pierników” przerwana!

2021-01-12 19:21

Enea Zastal BC Zielona Góra zanotował dziś pierwszy triumf pod nową nazwą. Zielonogórzanie po raz pierwszy od trzech lat wygrali u siebie z Polskim Cukrem Toruń 94:82.

Zastal przystępował do tego meczu z zamiarem przerwania trwającej aż trzy lata „klątwy” Polskiego Cukru, bowiem po raz ostatni zielonogórzanie odprawili z kwitkiem torunian na początku 2018 roku. Była dziś ku temu idealna okazja, gdyż „Twarde Pierniki” w tym sezonie niemal nie istnieją na wyjazdach, notując w nich bilans 0-10.

Ekipa z Winnego Grodu rozpoczęła mecz od prowadzenia 5:0, ale zespół toruński dość szybko wyrównał, a nawet objął chwilowe prowadzenie trafieniami Bartosza Diduszki i Obiego Trottera. I właśnie w takim rytmie przebiegła pierwsza kwarta – jak tylko któraś z drużyn pozwoliła sobie na nieco większą przewagę, ta druga szybko niwelowała straty. Ta wyrównana część gry skończyła się niewielkim prowadzeniem gości 26:22.

W drugiej partii ta kilkupunktowa różnica na korzyść Polskiego Cukru utrzymywała się przez dłuższy czas. Znakomicie trafiający torunianie na półmetku drugiej kwarty mogli się pochwalić aż 66-procentową skutecznością rzutów za 3 punkty. Zastal próbował gonić rywala, ale ten co rusz odpalał kolejne celne „strzelby”. Pod koniec drugiej kwarty na parkiecie szalał zwłaszcza Michał Samsonowicz, który ze 100-procentową skutecznością trafiał zarówno z gry jak i z linii rzutów osobistych. Między innymi dzięki jego świetnej grze torunianie prowadzili po pierwszej połowie 50:44.

Pogoń przyniosła skutek dopiero po zmianie stron. Wtedy Zastalowi znacznie lepiej wiodło się w defensywie, dzięki czemu ekipa z Torunia nie grała już na tak wysokiej skuteczności. Wynik przełamał na 4 minuty przed końcem trzeciej kwarty Iffe Lundberg czystą trójką po asyście Cecila Williamsa. Tym samym zielonogórski rozgrywający dał wyraźny sygnał do ataku, po którym jego koledzy jak w transie trafiali zza linii 6,75 m. Mimo to, zespół z województwa kujawsko-pomorskiego spiął się jeszcze na końcówkę trzeciej odsłony i dzięki świetnej serii trójek prowadził po 30 minutach 71:70.

Początek ostatniej części gry również stał pod znakiem rzutów z dystansu, ale tym razem to Zastal był ich głównym egzekutorem. Podopieczni trenera Tabaka serią 10:0 szybko odjechali dzielnie walczącym przeciwnikom i ostatecznie zwyciężyli 94:82.

Energa Basket Liga, 22. kolejka: Enea Zastal BC Zielona Góra – Polski Cukier Toruń 94:82 (22:26, 22:24, 26:21, 22:11)
Enea Zastal BC Zielona Góra: Lundberg 25, Williams 7, Ponitka 10, Berzins 13, Groselle 12 – Richard 3, Porada, Traczyk, Klocek, Put 3, Freimanis 16, Koszarek 3.
Polski Cukier Toruń: Jackson 22, Cel 2, Trotter 14, Diduszko 8, Kulig 1 – Wieluński, Samsonowicz 15, Kondraciuk, Bragg Jr 12, Woods 8, Perka 0.