Triumf Niżnego Nowogrodu po dogrywce

2021-02-07 20:17

W niedzielny wieczór w ramach Zjednoczonej Ligi VTB w hali CRS stawił się BC Niżny Nowogród. Po prawdziwym horrorze w dogrywce Enea Zastal BC Zielona Góra uległ Rosjanom 93:97.

Już od pierwszych minut widać było, że jest to bardzo ważne spotkanie zarówno dla jednego jak i drugiego zespołu. Są one bowiem sąsiadami w tabeli i dla obydwu zwycięstwo było w kontekście walki o play-off Ligi VTB.

Niestety lepszą grę na początku meczu zaprezentowali przyjezdni. Koszykarze z Rosji mocno przeciwstawili się ambitnym zielonogórzanom i nieznacznie prowadzili przez większość pierwszej kwarty. Co więcej, na początku drugiej odsłony w mgnieniu oka zbudowali dwucyfrową przewagę. Na niewiele zdały się przerwy na żądanie trenera Tabaka, bo „NN” ani na moment nie spuszczał z tonu. Zastalowi udało się jedynie nieznacznie zniwelować stratę do 8 „oczek” za sprawą buzzer beatera w wykonaniu Rolandsa Freimanisa.

Początek drugiej połowy dawał nadzieje na przełamanie ze strony Zastalu. Niestety jednak po chwilowym rajdzie zielonogórzan, goście znów nabrali odpowiedniego tempa. Polski zespół długo nie mógł nadążyć za żywiołowo grającymi koszykarzami znad Wołgi aż wreszcie pod koniec trzeciej kwarty ponownie coś się ruszyło. Wówczas zawodnicy z Winnego Grodu nabrali nowych sił, prezentując zarówno świetny atak jak i szczelną defensywę. Dzięki temu na 10 minut przed końcową syreną panował remis 64:64.

W ostatniej partii Zastal z początku kontynuował fantastyczną grę, niemalże zatrzymując rywala w miejscu. Po reprezentantach Grodu Bachusa nie było już widać żadnych śladów zmęczenia, a goście nie bardzo mogli temu zaradzić. Pod koniec meczu znaleźli oni jednak sposób w postaci rzutów trzypunktowych, dzięki którym wyraźnie zbliżyli się do zielonogórzan. Naciskany Zastal zaczął wtedy popełniać stanowczo za dużo błędów i w zbyt łatwy sposób pozwolił rywalom powrócić na 1-punktowe prowadzenie na 8 sekund przed końcem.

W ostatniej akcji czwartej kwarty Iffe Lundberg zdecydował się na rzut zza linii 6,75 m. Okazał się on niecelny, ale piłkę zebrał Rolands Freimanis. Niestety trafił on tylko jeden rzut osobisty, przez co czekała nas dogrywka przy stanie 83:83.

W nadprogramowym czasie gry Zastal wciąż nie potrafił odnaleźć swojej dobrej formy z przełomu trzeciej i czwartej kwarty. Koszykarze z Zielonej Góry do ostatnich sekund zaciekle walczyli, ale rywale nie wypuścili już z rąk wygranej i ostatecznie triumfowali 97:93.

VTB United League: Enea Zastal BC Zielona Góra – BC Niżny Nowogród 93:97 (18:22, 22:26, 24:16, 19:19, 10:14)
Enea Zastal BC Zielona Góra: Richard 9, Lundberg 24, Williams 8, Berzins 6, Groselle 8 – Porada, Traczyk, Klocek, Put 6, Freimanis 24, Koszarek 8.
BC Niżny Nowogród: Komołow 17, Petrasek 3, Striebkow 16, Gavrilovic 10, Baburin 17 – Shepherd 4, Gańkiewicz 7, Astapkowicz 15, Płatonow, Czadow 0, Toropow 8, Gierasimow 0.