Skuteczny Kalev zwycięża w hali CRS. Kolejny uraz w Zastalu?

2021-03-16 20:02

Kalev Tallinn zdobył dziś Centrum Rekreacyjno-Sportowe. W meczu Zjednoczonej Ligi VTB Enea Zastal BC Zielona Góra przegrał z estońskim zespołem 88:95. W dodatku urazu najpewniej barku doznał Geoffrey Groselle.

Już początek meczu nie był dla zielonogórzan łatwy. Pierwsze minuty należały do drużyny przyjezdnej i dopiero po chwili Zastal wrócił do gry. Dokonał tego po tym, jak zaczął pressować na całym boisku i tym samym skutecznie wymuszać błędy rywali. Podopieczni trenera Tabaka zanotowali wówczas serię 10:0 i po raz pierwszy objęli prowadzenie. Estończycy nie zamierzali jednak odpuszczać. Time-out szkoleniowca gości sprawił, że Kalev zaczął dotrzymywać narzucone przez gospodarzy, intensywne tempo i wygrał pierwszą kwartę 28:23.

W drugiej kwarcie okazało się, że przyjezdni szybko nie pozwolą Zastalowi na kolejny zryw. Obie ekipy grały bardzo szybki basket i zwłaszcza Kalev trafiał na wysokiej skuteczności. Praktycznie każda akcja estońskiego zespołu kończyła się wtedy punktami. Przez to ekipa z Winnego Grodu przegrywała do przerwy 45:56.

Na domiar złego w drugiej kwarcie Zastal stracił Geoffrey’a Groselle’a, którego bark ucierpiał po faulu Rauno Nurgera. Amerykański center potrzebował pomocy sztabu medycznego i w tej połowie nie wszedł już na parkiet, a w drugiej zagrał tylko przez 1,5 minuty.

Po zmianie stron Zastal zabrał się za odrabianie strat, ale przy dobrze dysponowanym przeciwniku było to niezwykle trudne zadanie. Za każdym razem gdy zielonogórzanie mozolnie zbliżali się do Kalevu, ten odpalał swoje strzelby i w mgnieniu oka ponownie odskakiwał. Sytuacja ta została przełamana dopiero w ostatniej kwarcie – wówczas po 3 minutach koszykarze z Grodu Bachusa wyszli na prowadzenie 79:78 po dobitce Krzysztofa Sulimy.

Niestety przewaga zespołu z Zielonej Góry nie trwała długo. W końcówce właściwie co rusz popełniał on jakiś błąd, co przy kapitalnie spisujących się Estończykach było właściwie gwoździem do trumny. Mecz rozstrzygnął się tak naprawdę pół minuty przed końcową syreną – właśnie wtedy Marcus Keene celną trójką dał gościom 9 „oczek” przewagi i tym samym triumf 95:88.

VTB United League: Enea Zastal BC Zielona Góra – Kalev Tallinn 88:95 (23:28, 22:28, 24:18, 19:21)
Enea Zastal BC Zielona Góra: Richard 13, Brembly 4, Bowlin 0, Berzins 17, Groselle 0 – Smith 18, Traczyk, Sulima 7, Klocek, Put 0, Freimanis 22, Koszarek 7.
Kalev Tallinn: Thomas 11, Keene 30, Hermet 6, Kaufmanis 3, Joessar 29 – Kurbas, Kemp 3, Nurger 8, Dorbek 0, Sunelik, Townes 5, Lewis.