Męczarnie Zastalu w Lublinie i koniec przygody z Pucharem Polski

2022-02-17 23:31

Enea Zastal BC Zielona Góra mocno męczył się w dzisiejszym meczu ćwierćfinałowym Suzuki Pucharu Polski. Wykorzystał to gospodarz turnieju Polski Cukier Pszczółka Start Lublin, który zwyciężył po dogrywce 82:81.

Mecz ćwierćfinałowy Suzuki Pucharu Polski nie był idealny w wykonaniu koszykarzy z Winnego Grodu. Już w pierwszej połowie mieli oni problemy z ambitnymi lublinianami. Wówczas drużyny co chwilę wymieniały się prowadzeniem, jednak dopiero po przerwie nadszedł najgorszy dla Zastalu fragment gry. Gospodarze osiągnęli wówczas najwyższą dzisiaj 12-punktową przewagę.

Ekipa trenera Vidina wróciła do gry na początku ostatniej partii, kiedy zanotowała serię 10:0. Nadal jednak Start był o krok przed Zastalem i tak było właściwie do ostatnich chwil czwartej kwarty, mimo że zielonogórzanie kilkukrotnie wyrównywali stan meczu. Na 4 sekundy przed syreną do remisu 71:71 doprowadził Jarosław Zyskowski, który dobił nieudany layup Andy’ego Mazurczaka.

W dogrywce obraz gry nie zmienił się względem czwartej kwarty. Na dwie minuty przed końcem Zastal stracił najskuteczniejszego w swoich szeregach Dragana Apicia, który popełnił 5. faul. W jego miejsce wszedł wybitnie nieskuteczny dziś Tony Meier, lecz to właśnie Amerykanin celną trójką dał zespołowi prowadzenie na 18 sekund przed końcem. Niestety również i na to miejscowi znaleźli odpowiedź. Co prawda Michaelyn Scott spudłował rzut za trzy, ale dobrze ustawiony był pod koszem Jimmie Taylor, który zebrał i błyskawicznie dobił dosłownie na milisekundy przed zakończeniem meczu. Tym samym Start Lublin sensacyjnie wyeliminował obrońcę tytułu z rozgrywek Pucharu Polski!

Dużym mankamentem Zastalu były rzuty trzypunktowe. Przez 40 minut podopieczni Olivera Vidina oddali jedynie 16 rzutów, z czego trafili zaledwie 2 (w całym meczu 4/20). Ponadto oba zespoły męczyły się na linii rzutów osobistych – 19/27 Zastalu oraz 19/30 w przypadku Startu.

Suzuki Puchar Polski, ćwierćfinał: Polski Cukier Pszczółka Start Lublin – Enea Zastal BC Zielona Góra 82:81 (18:16, 16:15, 21:18, 16:22, 11:10)
Polski Cukier Pszczółka Start Lublin: Scott 21, Taylor 17, Melvin 18, Wilson 2, Kostrzewski 7 – Dziemba 15, Stopierzyński, Pelczar 0, Ciechociński 0, Obarek, Jeszke 2, Szymański 0.
Enea Zastal BC Zielona Góra: Zyskowski 10, Mazurczak 8, Brembly 2, Apić 25, Joseph 13 – Sulima 2, Klocek, Jackson 0, Szymański, Nenadić 11, Meier 3, Żołnierewicz 7.