Zacięta walka Zastalu z Czarnymi. Zielonogórzanie wciąż bez wygranej w PLK

2022-10-06 19:23

Enea Zastal BC Zielona Góra rozegrał pierwszy w tym sezonie mecz przed własną publicznością. Wsparcie kibiców nie poprowadziło jednak koszykarzy Olivera Vidina do premierowego zwycięstwa. Górą w hali CRS byli Grupa Sierleccy Czarni Słupsk, którzy wygrali 93:85.

Mecz rozpoczął się od chwili wyrównanej gry, ale w drugiej części pierwszej kwarty Zastal zbudował kilkupunktową przewagę. Stało się to głównie dzięki szybkim ośmiu punktom Przemysława Żołnierewicza oraz cennym trójkom Aleksandra Zecevicia i Kareema Brewtona. Dalej nie było jednak tak kolorowo – tuż po rozpoczęciu drugiej kwarty gospodarze jakby zablokowali się, co skrzętnie wykorzystali słupszczanie, doprowadzając serią 0:7 do remisu 29:29. Taki rezultat odblokował zielonogórzan, a przyjezdni nie pozostawali dłużni, co doprowadziło do walki punkt za punkt.

Aż do przerwy oba zespoły zażarcie wymieniały się ciosami. I tak przykładowo na trójkę Dusana Kutlesicia szybko odpowiedział tym samym David Dileo. Dodatkowo, gdy Zastal miał już kończyć połowę z wynikiem 48:44, na 0,3 s przed syreną Diante Watkins został sfaulowany przez Szymona Wójcika przy rzucie zza linii 6,75 m. Rozgrywający Czarnych wykorzystał dwa rzuty osobiste, wobec czego zielonogórzanie schodzili do szatni z dwupunktową przewagą.

Na początku trzeciej kwarty obraz gry nie zmienił się – w dalszym ciągu podopieczni trenera Olivera Vidina byli ledwie o krok przed przyjezdnymi. Na niespełna cztery minuty przed końcem Czarni dopadli jednak zielonogórzan, obejmując prowadzenie 60:56 dzięki trafieniom Pawła Leończyka i Zackery’ego Bryanta. Zastal próbował powrócić na zwycięską ścieżkę, ale mozolnie wywalczone punkty były szybko niwelowane przez skutecznych gości. Na pół minuty przed końcem kwarty Czarni odskoczyli na pięć „oczek” dzięki celnej trójce Shavona Colemana.

W ostatniej odsłonie wciąż lepiej prezentowali się zawodnicy Mantasa Cesnauskisa. Gospodarze zmarnowali kilka okazji do powrotu na prowadzenie, a jak wiadomo niewykorzystane okazje się mszczą, więc goście ponownie odskakiwali na kilka punktów przewagi. Czas uciekał, a zielonogórscy koszykarze w dalszym ciągu nie potrafili przełamać wyniku. Na pół minuty przed końcową syreną Diante Watkins celnym rzutem trzypunktowym przypieczętował zwycięstwo Czarnych, którzy ostatecznie wywieźli do Słupska triumf 93:85.

To trzecia porażka Zastalu w bieżącej kampanii Energa Basket Ligi. W czwartek 13 października zielonogórzanie udadzą się do Torunia na pojedynek z Twardymi Piernikami. Początek tego spotkania o godzinie 17:30.

Energa Basket Liga, 3. kolejka: Enea Zastal BC Zielona Góra – Grupa Sierleccy Czarni Słupsk 85:93 (24:20, 24:26, 17:24, 20:23)
Enea Zastal BC Zielona Góra: Kowalczyk 11, Kutlesić 23, J. Wójcik 8, Żołnierewicz 20, Hadzibegović 9 – Brewton 9, Góreńczyk, Trubacz 0, Sz. Wójcik 2, Zecević 3, Dydak, Kunc.
Grupa Sierleccy Czarni Słupsk: Watkins 17, Chyliński 14, Witliński 4, Dileo 6, Coleman 7 – Bryant 14, Jankowski 0, Musiał 6, Kołodziej, Pluta, Lake 23, Leończyk 2.