Zielonogórscy koszykarze pokazali serducho! Zastal wypracował zwycięstwo nad MKS-em!

2022-10-23 21:32

W niedzielne popołudnie do hali CRS powróciły koszykarskie emocje. Zespół Enea Zastalu BC Zielona Góra zmierzył się z MKS-em Dąbrowa Górnicza. Lepsi okazali się zielonogórzanie, którzy po zaciętym meczu zwyciężyli 94:90.

W pierwszych minutach spotkania Zastal miał ogromne problemy z trafianiem, podczas gdy goście zaczęli mecz od serii 10:0. Zielonogórzanie długo, bo aż przez ponad trzy minuty kazali kibicom czekać na premierowe punkty. W końcu tę koszmarną niemoc strzelecką przełamał Dusan Kutlesić, który wykorzystał dwa rzuty wolne po niesportowym faulu Marcina Piechowicza. Chwilę później Alen Hadzibegović błyskawicznie dorzucił trójkę, czyli pierwszy celny rzut Zastalu z gry. Te szybko zdobyte punkty były impulsem, który sprawił, że po początkowej przewadze MKS-u niemalże nie było po chwili śladu. W szóstej minucie pierwszej kwarty zielonogórzanie po raz pierwszy objęli prowadzenie (12:11) dzięki efektownemu alley-oopowi w wykonaniu Jana Wójcika po przechwycie Bryce’a Alforda.

W końcówce pierwszej kwarty gra toczyła się niemal kosz za kosz. Nieznacznie lepsi byli w niej przyjezdni, którzy po 10 minutach prowadzili 24:20. W drugiej kwarcie obraz gry wyglądał bliźniaczo, jednak z czasem przewaga dąbrowian po raz pierwszy urosła do dwucyfrowej wartości (34:44). Niedługo później trójkę dołożył Trevon Bluiett, po czym Matthias Tass efektownym wsadem podwyższył prowadzenie gości do 15 „oczek”. Ostatecznie zespoły schodziły do szatni przy stanie 39:49.

Po zmianie stron wynik ponownie oscylował wokół 10-punktowej przewagi gości, lecz rzadko topniał poniżej tej granicy. Najczęściej to MKS budował coraz większe prowadzenie, a Zastal próbował dotrzymać mu kroku. Intensywna trzecia kwarta obu drużyn, zakończona rezultatem 28:25, sprawiła, że przed ostatnią partią Zastal miał jeszcze do odrobienia osiem „oczek” (67:74).

Zielonogórzanie z dużą werwą rozpoczęli czwartą odsłonę spotkania. Niesiona gromkim dopingiem kibiców ekipa z Winnego Grodu sukcesywnie niwelowała straty. W trzeciej minucie kwarty Alen Hadzibegović celnym rzutem spod kosza zmniejszył przewagę gości do zaledwie jednego punktu. Kilkadziesiąt sekund później Czarnogórzec dał Zastalowi prowadzenie przy stanie 79:78.

Ostatnie sześć minut spotkania było niezwykle gorące. Znakomita atmosfera na trybunach udzieliła się zielonogórskim koszykarzom, którzy krok po kroku wypełniali plan. Pod obydwoma koszami rządził Hadzibegović, a w obronie szalał nieuchwytny Kareem Brewton. Zawodnicy z Grodu Bachusa utrzymali koncentrację do samego końca i ostatecznie wygrali 94:90.

To drugie zwycięstwo Zastalu w tym sezonie. Kolejny mecz podopieczni trenera Olivera Vidina rozegrają w czwartek 27 października o godzinie 17:30. Wówczas ich rywalem w hali CRS będzie Polski Cukier Start Lublin.

Energa Basket Liga, 5. kolejka: Enea Zastal BC Zielona Góra – MKS Dąbrowa Górnicza 94:90 (20:24, 17:25, 28:25, 27:16)
Enea Zastal BC Zielona Góra: Brewton 7, Kutlesić 6, Zecević 0, Żołnierewicz 9, Hadzibegović 21 – Góreńczyk, Kowalczyk 5, Trubacz, Sz. Wójcik 12, Dydak, Alford 22, J. Wójcik 12.
MKS Dąbrowa Górnicza: Piechowicz 8, Bluiett 17, Tass 10, Sitnik 7, Krampelj 21 – Wilk 0, Verge 27, Rajewicz 0, Radwański, Mokros 0, Dziedzic.