Chimeryczny Zastal dopiął swego w dogrywce! Zielonogórzanie pokonali Start na zakończenie roku

2022-12-22 20:40

Koszykarze Enea Zastalu BC Zielona Góra zamknęli 2022 rok zwycięstwem po dogrywce nad Polski Cukier Startem Lublin w ramach ligi European North Basketball League. W ostatnim meczu turnieju rozgrywanego w hali CRS padł rezultat 94:88.

Formalnie gospodarzem tego meczu był Polski Cukier Start Lublin (w dalszej części tego tekstu – dla ułatwienia i zgodnie z rzeczywistością – będziemy uważać za gospodarzy zielonogórzan). Był to bowiem trzeci i zarazem ostatni pojedynek rozgrywanego w Zielonej Górze turnieju ligi European North Basketball League. W poprzednich spotkaniach turnieju gospodarze sensacyjnie ulegli Signalowi Prishtina 75:89, a wczoraj (21 grudnia) Start pokonał kosowską ekipę 89:69. Jednocześnie zielonogórzanie w tym sezonie mierzyli się już z zespołem z Lublina – pod koniec października w ramach 6. kolejki Energa Basket Ligi zwyciężyli oni w hali CRS 96:67.

Wynik spotkania otworzył Alen Hadzibegović, lecz lublinianie szybko odpowiedzieli m.in. trójkami Troy’a Barniesa oraz Clevelanda Melvina, przez trener Oliver Vidiny był zmuszony prosić o czas już po trzech minutach gry przy stanie 2:8. Niewiele to dało, bowiem tuż po timeoucie kolejnych sześć punktów dorzucił Barnies, a były one przeplecione jedynie trójką Aleksandara Zecevicia. Start wyraźnie prowadził przez niemal całą pierwszą kwartę, lecz pod jej koniec ta przewaga znacznie zmalała, dzięki dobrej defensywie zielonogórzan, która została zamieniona na szybkie punkty z kontry.

Po premierowych 10 minutach gry lublinianie skromnie prowadzili 23:22. Niestety już na początku drugiej kwarty cały wysiłek Zastalu związany z odrabianiem strat poszedł w niepamięć, gdyż rywale w mgnieniu oka wrócili na 7-punktową przewagę. Po chwili zielonogórzanie wrócili jednak do szczelnej defensywy, która tak zaprocentowała pod koniec pierwszej odsłony, lecz nie potrwało to długo i po kilku akcjach Start znów odskoczył na kilka „oczek”. Taka rwana gra ostatecznie doprowadziła do rezultatu 44:45 na półmetku spotkania.

Po zmianie stron obraz gry wyglądał podobnie, choć wynik częściej oscylował wokół remisu. Przez niemal całą trzecią kwartę zespoły wymieniały się ciosami aż na kilkanaście sekund przed jej końcem jednopunktowe prowadzenie 68:67 dał zielonogórzanom Zecević.

Dotychczasowy przebieg meczu zwiastował emocjonującą czwartą kwartę i tak właśnie było. Jak przystało na tak zaciętą potyczkę, rezultat niemal non-stop oscylował wokół remisu. Po 40 minutach gry pojedynek wciąż był nierozstrzygnięty i przy stanie 83:83 rozpoczęła się dogrywka. W niej Zastal zanotował na początku chwilowy przestój, który goście wykorzystali odskakując na 5 „oczek”. Później jednak podopieczni trenera Vidina zanotowali świetną serię 11:0, z czego siedem niezwykle ważnych punktów zdobył Dusan Kutlesić. Dreszczowiec w hali CRS zakończył się dzięki temu zwycięstwem zielonogórzan 94:88.

Po dwóch rozegranych turniejach ligi ENBL zielonogórzanie legitymują się bilansem 2-2. Kolejny mecz Zastal rozegra w Nowy Rok – 1 stycznia na wyjeździe zmierzy się on ze Śląskiem Wrocław. Początek tego spotkania wyznaczono na godzinę 17:30.

European North Basketball League: Enea Zastal BC Zielona Góra – Polski Cukier Start Lublin 94:88 (22:23, 22:22, 24:22, 15:16, 11:5)
Enea Zastal BC Zielona Góra: Kutlesić 20, Zecević 22, Alford 13, Żołnierewicz 9, Hadzibegović 16 – Brewton 9, Góreńczyk, Kowalczyk, Trubacz 0, S. Wójcik 5, Kunc, J. Wójcik.
Polski Cukier Start Lublin: Barnies 27, Melvin 13, Dziemba 17, Smith 11, Cavars 12 – Dorsey-Walker 2, Pelczar 0, Walda, Szymański 2, Krasuski, Młynarski 4.