Tony Meier skarcił Zastal! Kolejny horror w hali CRS!

2023-01-19 19:34

O drugie zwycięstwo w ciągu pięciu dni walczyli koszykarze Enea Zastalu BC Zielona Góra. W meczu 17. kolejki Energa Basket Ligi przegrali oni jednak we własnej hali z Kingiem Szczecin 78:79, a losy spotkania ważyły się do ostatnich sekund.

King to kolejna drużyna, która przyjechała do Winnego Grodu ze starymi znajomymi Zastalu w składzie. Wilkami Morskimi w bieżącym sezonie są m.in. Andy Mazurczak, Tony Meier, Filip Matczak czy Konrad Szymański.

Pierwsza kwarta była wyrównana, choć od samego początku utrzymywało się prowadzenie gości. Zastal nie pozwolił jednak im się rozpędzić, przez co przewaga Kinga wynosiła maksymalnie sześć „oczek”. Na sam koniec kwarty zielonogórzanie mieli nawet okazję, aby po raz pierwszy objąć prowadzenie, ale w ostatniej akcji Aleksandar Zecević spudłował rzut z półdystansu. Tym samym po pierwszych 10 minutach tablica wyników wskazywała rezultat 23:22 na korzyść przyjezdnych.

W drugiej odsłonie szczecinianie pozwolili sobie na znacznie więcej. Po niespełna pięciu minutach odskoczyli oni aż na 11 punktów, dzięki wykorzystaniu serii kilku błędów zielonogórzan. Wówczas timeoutem interweniował trener Oliver Vidin, ale nie poprawiło to chaotycznej gry jego zespołu. Błyskawicznie kolejny błąd wykorzystał Phil Fayne, który wsadem wykończył kontrę Kinga. Po chwili dwa punkty spod kosza dołożył Zac Cuthbertson i Wilki prowadziły już różnicą 15 punktów (31:46). Na przerwę ekipa ze Szczecina również schodziła z dwucyfrową zaliczką – przy wyniku 39:50.

Można się domyślać, że podobnie jak w meczu z Anwilem, trener Vidin wstrząsnął drużyną w szatni, gdyż trzecia kwarta wyglądała już o niebo lepiej. W cztery minuty zielonogórzanie odrobili połowę strat, grając przy tym skutecznie w defensywie. Gracze Zastalu wyraźnie się wówczas rozpędzili i już chwilę później złapali kontakt z gośćmi po serii 10:2 przy stanie 51:52. W końcu na dwie minuty przed końcem trzeciej kwarty ekipa z Winnego Grodu po raz pierwszy objęła prowadzenie. Stało się to po rzutach wolnych Dusana Kutlesicia i szybkiej trójce Alena Hadzibegovicia.

Przed ostatnimi 10 minutami gry zielonogórscy koszykarze prowadzili 64:60. Grali oni na lepszej skuteczności niż goście, lecz ci cały czas deptali gospodarzom po piętach. Przyniosło to efekt na nieco ponad minutę przed końcem, kiedy to wynik rzutami osobistymi przełamał Filip Matczak. Odpowiedź Zastalu była zdecydowana – celny rzut za trzy Dusana Kutlesicia. Przyjezdni nie byli w stanie się odegrać i w ostatnich akcjach musieli uciekać się do faulu. Alen Hadzibegović wykorzystał tylko jeden rzut wolny, przez co przewaga Zastalu na 15 sekund przed końcem wynosiła zaledwie trzy „oczka”. Wówczas akcję za cztery punkty popełnił Tony Meier, który był faulowany przy celnym rzucie za trzy.

Prowadzenie Zastalu zmieniło się w wynik 79:78 dla gości, a do końcowej syreny pozostało 10 sekund. Zielonogórzanie nie byli w stanie nawet oddać decydującego rzutu przez co horror w hali CRS ostatecznie padł łupem Wilków Morskich!

Po 17. kolejce EBL Zastal legitymuje się bilansem 8-9. Ostatni w tym miesiącu mecz rozegra on 30 stycznia w Słupsku. O godzinie 18:00 rozpocznie się tam pojedynek z miejscowymi Grupa Sierleccy Czarnymi.

Energa Basket Liga, 17. kolejka: Enea Zastal BC Zielona Góra – King Szczecin 78:79 (22:23, 17:27, 25:10, 14:19)
Enea Zastal BC Zielona Góra: Kutlesić 13, Hadzibegović 13, Kowalczyk 13, S. Wójcik 12, Zecević 9, Żołnierewicz 8, Alford 6, Brewton 4, Dydak, Kunc, Pluta, Jagiełowicz.
King Szczecin: Meier 25, Brown 15, Fayne 12, Cuthbertson 10, Borowski 5, Mazurczak 4, Matczak 4, Kostrzewski 4, Wiśniewski, Rosiński, Szymański.