Do trzech razy sztuka! Stelmet Enea pokonuje Stal!

2019-02-28 23:40

Nie udało się w Ostrowie, nie udało się w Pucharze Polski, udało się w Winnym Grodzie! Koszykarze Stelmetu Enea BC Zielona Góra zwyciężyli dziś na własnym terenie z Arged BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski 83:76.

Spotkanie to zapowiadało się jako bardzo wyrównane i z początku takie właśnie było. Już pierwsze minuty obfitowały w nieustanną wymianę ciosów przez obydwa zespoły. W 6. minucie przyjezdni zaczęli wyraźnie pozwalać sobie na więcej – trudny, ale udany wsad Shawna Kinga sprawił, że Igor Jovović błyskawicznie zainterweniował. Chwilę później to samo musiał uczynić szkoleniowiec gości, bowiem zielonogórzanie zanotowali serię 6:0, którą zwieńczyli idealnym blokiem Michała Sokołowskiego oraz zrodzoną dzięki niemu 3-punktową akcją wykończoną przez Željko Šakicia.

Time-out na żądanie Wojciecha Kamińskiego nie przyniósł jednak większych efektów, gdyż jego podopieczni w dalszym ciągu nie umieli trafić do kosza, z czego bezlitośnie korzystali koszykarze z Winnego Grodu. Niesamowitą serię Stelmetu 13:0 dopiero 50 sekund przed końcem kwarty przerwał akcją 2+1 Daniel Szymkiewicz. Później ostrowianie zdołali odrobić jeszcze nieco strat, przez co z 11-punktowej przewagi zostało już tylko 5 „oczek”.

Drugą odsłonę celną trójką otworzył Jarosław Mokros. Chwilę później Quinton Hosley dołożył kolejne 4 punkty i znów to Stelmet kontrolował sytuację na parkiecie. Dominacji zielonogórzan dopełnił fakt, iż przyjezdni po raz kolejny zacięli się, pozwalając zielonogórzanom na rajd 8:0. Ostatecznie zawodnicy z Zielonej Góry prowadzili do przerwy różnicą 10 „oczek”.

Trzecia kwarta była z początku bardzo wyrównana – ekipa z Wielkopolski próbowała za wszelką cenę zmniejszyć dystans do zielonogórzan, co częściowo im się udawało. W pewnym momencie gospodarze doznali jednak przełamania, dzięki któremu wygrali tę część gry 22:19.

Ostatnia odsłona była natomiast festiwalem niecelnych rzutów – zarówno gospodarze jak i goście hurtowo pudłowali. Nieznacznie lepiej radzili sobie jednak ostrowianie, którzy właśnie wtedy zerwali się do ataku, inkasując pierwsze w tym spotkaniu trójki. W konsekwencji przewaga drużyny z Winnego Grodu stopniała do 4 „oczek”, co sprawiło, że mecz miał rozstrzygnąć się w ostatnich 120 sekundach pojedynku.

Czas jednak uciekał, a żadna z drużyn znów nie była w stanie powiększyć swojego dorobku. Z obu stron leciała masa niecelnych piłek. W końcu zielonogórskich kibiców uspokoił dopiero 21 sekund przed końcową syreną Michał Sokołowski, który wsadem wykończył kontratak swojego zespołu. Mimo wręcz fatalnej czwartej kwarty (7:13) zawodnikom ze stolicy województwa lubuskiego udało się zrealizować plan zwycięstwa nad ostrowską Stalą. Po 40 minutach gry na tablicy wyników widniał bowiem rezultat 83:76.

Najlepszym strzelcem Stelmetu był dziś Markel Starks, który zapisał na swoim koncie 22 „oczka”. Z takim samym dorobkiem punktowym zakończył to spotkanie lider zespołu z Wielkopolski, Mateusz Kostrzewski. Warto także zauważyć, że głównym mankamentem przyjezdnej drużyny były dziś rzuty 3-punktowe. Przez pierwsze trzy kwarty jej skuteczność w tym aspekcie gry wynosiła 0%, co zmieniło się dopiero w ostatniej części pojedynku (łącznie 3/20, czyli 15%).

Energa Basket Liga, 20. kolejka: Stelmet Enea BC Zielona Góra – Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 83:76 (26:21, 28:23, 22:19, 7:13)
Stelmet Enea BC Zielona Góra: Starks 22, Šakić 6, DeVoe 3, Sokołowski 10, Hrycaniuk 6 – Traczyk, Planinić 6, Mokros 3, Mąkowski, Hosley 13, Zamojski 5, Koszarek 7.
Arged BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski: Scott 13, Maraš 10, Żołnierewicz 9, Kostrzewski 22, King 13 – Nowakowski 0, Jaramaz, Szymkiewicz 9, Kowalenko 0, Grudziński.