Stelmet powalczył w pożegnalnym meczu ligi VTB

2019-04-28 17:00

Stelmet Enea BC Zielona Góra rozegrał dziś swoje ostatnie spotkanie w ramach Zjednoczonej Ligi VTB. Koszykarze z Winnego Grodu dobrze zaczęli pojedynek, ale UNICS Kazań wywiązał się z powinności faworyta, odbierając zielonogórzanom zwycięstwo.

Mecz rozpoczął się od niespodziewanego prowadzenia Stelmetu 6:0 po dwóch skutecznych rzutach Željko Šakicia i Markela Starksa. Ogólnie zielonogórzanie zaczęli mecz od dobrej gry, bowiem byli niezwykle skuteczni, zwłaszcza zza linii 6,75 m, a po niecelnych próbach zbierali znaczną większość piłek. Również defensywa spełniała swoje zadanie, gdyż po 5 minutach gry przyjezdni mieli na koncie jedynie 2 „oczka”.

Zmieniło się to po przerwie wziętej przez Dimitriosa Priftisa, po której przyjezdni znaleźli sposób na przejście obrony Stelmetu, odrabiając połowę strat. Zielonogórzanie nie dali jednak Rosjanom zejść poniżej 4 punktów, a w końcówce kwarty odskoczyli na najwyższą dotąd przewagę 11 „oczek”.

W drugiej kwarcie zespół z Tatarstanu próbował zniwelować różnicę, ale gospodarze, m.in. za sprawą fantastycznie skutecznego Markela Starksa, długo nie zwalniali tempa i utrzymywali dystans nad rywalami. Zmalał on dopiero przed przerwą, kiedy to przyjezdni zanotowali serię 8:0, sprawiając tym samym, że Stelmet prowadził na półmetku jedynie 44:41.

Po zmianie stron kazańczycy błyskawicznie wykorzystali błędy podopiecznych Igora Jovovicia i objęli niewielkie prowadzenie. Nie pomógł nawet time-out szkoleniowca zielonogórzan i rosyjska lokomotywa bardzo szybko im odjeżdżała. Na szczęście już po chwili zespół z Grodu Bachusa otrząsnął się z letargu, notując dwie trójki pod rząd, lecz wciąż było to za mało, by dopaść gości, którzy przed ostatnią odsłoną prowadzili 66:61.

Również w czwartej kwarcie niewiele wynikało z niezbyt udanej pogoni Stelmetu Enea. Skuteczność w obozie zielonogórskim spadła na bardzo niski poziom i było już wtedy jasne, że wygrana w pożegnalnym meczu ligi VTB uciekła bezpowrotnie.

Dla klubu z Zielonej Góry to już koniec udziału w sezonie 2018/2019 Zjednoczonej Ligi VTB. Zajął on ostatecznie 12. lokatę z bilansem 5-21.

VTB United League: Stelmet Enea BC Zielona Góra – UNICS Kazań 73:82 (26:15, 18:26, 17:25, 12:16)
Stelmet Enea BC Zielona Góra: Hrycaniuk 6, Sokołowski 7, Starks 21, Šakić 9, Hosley 8 – Zamojski 0, Humphrey, DeVoe 2, Koszarek 7, Mąkowski, Planinić 13, Traczyk.
UNICS Kazań: Kołesnikow 9, Siergiejew 3, Lockett 2, Ndour 17, Morgan 14 – Ponkraszow 9, Szełeketo 0, Koszczejew 2, Klimienko 6, Henry 0, Ejim 11, McCollum 9.