Waleczni Akademicy przegrali w lubuskich derbach
Autor: Paweł Górski
Dodano: 2019-11-23 21:24
Sporo walki i emocji przysporzyło nam derbowe spotkanie szczypiornistów PKM Zachód AZS-u UZ i Stali Gorzów. Ostatecznie zaciętą rywalizację zwyciężył lider z północy województwa.

Mecz dobrze rozpoczęli gospodarze, którzy po dwóch minutach już dwukrotnie pokonali bramkarza Stali, podczas gdy ich własna bramka pozostawała nienaruszona. Błyskawicznie jednak do głosu doszli gorzowianie, którzy w mgnieniu oka wypracowali sobie kilkubramkową przewagę. Proste błędy Akademików i bezlitosna ofensywa przyjezdnych coraz wyraźniej powiększały przepaść pomiędzy zespołami. Po 12 minutach żółto-niebiescy prowadzili już 4:10, a wyniku nie poprawił nawet czas wzięty przez Ireneusza Łuczaka.

Kilka udanych kontrataków zielonogórzan w okolicach 20. minuty spotkania sprawiło, że przewaga Stali zaczęła wyraźnie topnieć. Konsekwentna gra szczypiornistów z Grodu Bachusa oraz wspaniała dyspozycja Marka Kwiatkowskiego doprowadziły do tego, że przyjezdni w pewnym momencie zablokowali się na 13 punktach, a ich prowadzenie zmalało z siedmiu do zaledwie jednego gola. Chwilę później – tuż przed końcem pierwszej odsłony – AZS doprowadził nawet do wyrównania, co znacznie ożywiło publiczność zgromadzoną w hali przy Szafrana. Taki comeback dawał nadzieję na jeszcze lepszą drugą połowę w wykonaniu miejscowych piłkarzy ręcznych.

Po zmianie stron oba zespoły zażarcie wymieniały się ciosami, a hala Uniwersytetu Zielonogórskiego aż kipiała od emocji. Zaledwie 2-3 punkty różnicy z pewnością nie były dla lidera z Gorzowa bezpieczną przewagą – zwłaszcza w obliczu tak walecznej i nieustępliwej gry Akademików. Niestety sytuacja odmieniła się w okolicach 50. minuty, kiedy podopieczni Ireneusza Łuczaka wyraźnie się pogubili, co goście szybko wykorzystali i zaczęli odjeżdżać gospodarzom w decydującym momencie spotkania. Zawodnicy z Winnego Grodu nie dali rady dotrzymać gorzowianom tempa i ostatecznie przegrali derbowy pojedynek 27:31.

I liga, 9. kolejka: PKM Zachód AZS UZ – KS Stal Gorzów 27:31 (15:16)
PKM Zachód AZS UZ: Kwiatkowski, Pawlisz, Kaczmarek – Góral 2, Gołębiowski 5, Stelmasik, Więdłocha 1, Piróg, Kurek 2, Mieszkian 4, Franaszek 3, Kiersnowski 3, Jasiński 1, Szarłowicz 6.
KS Stal Gorzów: Nowicki, Marciniak – Pietrzkiewicz 4, Kryszeń 8, Chełmiński 4, Gintowt, Serpina, Dzieciątkowski, Bronowski 1, Gałat, Mariusz Smolarek, Marcin Smolarek 1, Światłowski, Starzyński 1, Kłak 3, Stupiński 9.