Bitwa z Grunwaldem nie dla zielonogórzan! AZS rozbity w końcówce
Autor: Paweł Górski
Dodano: 2020-02-09 18:36
W niedzielę szczypiorniści PKM Zachód AZS-u UZ rozpoczęli drugą część sezonu w I lidze piłki ręcznej. W ostatnim spotkaniu 12. kolejki klub z Zielonej Góry uległ Grunwaldowi Poznań 24:30, choć przez nieco ponad pół meczu utrzymywał kontakt z faworyzowanym przeciwnikiem.

Mecz z Grunwaldem był dla Akademików pierwszym ligowym starciem w tym roku, bowiem przerwa w rozgrywkach trwała przez cały styczeń. Zielonogórzanie przystępowali do tego starcia z 8. lokaty, natomiast ich rywale zamykali ligowe podium, mając na koncie jedynie dwie porażki.

Mecz rozpoczął się od kilkubramkowego prowadzenia faworyzowanych gości, na które wyszli oni już w pierwszych chwilach gry. Zielonogórzanie potrafili jednak zatrzymać ekspansję rywala i po ośmiu minutach na stan 4:4 wyrównał Adam Szarłowicz. Już w kolejnej akcji pierwszą dziś przewagę dał swojej drużynie nieuchwytny Jędrzej Jasiński, który w pierwszych minutach meczu imponował szybkością oraz zwinnością.

Ekipa Irenreusza Łuczaka nie utrzymała jednak pewnego prowdzenia nad wyżej sklasyfikowanym przeciwnikiem, ale za to grała z nim jak równy z równym. Praktycznie przez całą pierwszą odsłonę AZS wymieniał się ciosami z Grunwaldem, co doprowadziło do wyniku 14:13 na półmetku zmagań.

Po zmianie stron szczypiorniści z Winnego Grodu nieco się pogubili, przez co minimalnie o krok przed nimi znaleźli się poznaniacy. Na początku drugiej odsłony w ekipie zielonogórskiej szwankowała zwłaszcza ofensywa, gdyż wydawało się jakby zespół stracił pomysł na przejście obrony Grunwaldu. Wynik ratowały wtedy jedynie skuteczne interwencje Marka Kwiatkowskiego oraz rzuty karne, które pewnie wykorzystywał Adam Szarłowicz. Niestety w 45. minucie spotkania gospodarzy straciła tego ważnego zawodnika, bowiem po jednym z przewinień został on ukarany czerwoną kartką. Właśnie wtedy wynik posypał się jeszcze bardziej, gdyż przyjezdni w ekspresowym tempie osiągnęli 5-bramkową przewagę.

Rozbici Akademicy nie byli już w stanie wrócić do gry. Tym bardziej, że w końcówce czerwone kartoniki obejrzeli również Daniel Mieszkian i Adrian Franaszek. Rozpędzeni poznaniacy zwyciężyli ostatecznie 30:24. Dla AZS-u jest to już ósma porażka w tym sezonie. Za tydzień Akademicy na wyjeździe podejmą MKS Wieluń.

I liga, 12. kolejka: PKM Zachód AZS UZ – WKS Grunwald Poznań 24:30 (14:13)
PKM Zachód AZS UZ: Kwiatkowski, Kaczmarek – Góral, Stelmasik, Gołębiowski 2, Sikorski, Górecki, Piróg, Kurek 4, Mieszkian 1, Należyty, Franaszek 1, Kiersnowski 7, Jasiński 4, Szarłowicz 5.
WKS Grunwald Poznań: Wenta, Tarko, Kulczyński – Bartłomiejczyk 6, Westwal 1, Napieralski 3, Wiśniewski 2, Martyński, Nowicki 1, Statkiewicz, Piechowiak, Bajka 7, Nieradko 2, Przybylski 4, Tórz 2, Stachowiak.

Żółte kartki: 4’ Mieszkian (AZS), 6’ Westwal (Grunwald), 14’ Nowicki (Grunwald).
Czerwona kartka: 45’ Szarłowicz (AZS), 52’ Meiszkian (AZS), 56’ Franaszek (AZS).
Kary: 4’ Gołębiowski (AZS), 11’ Tórz (Grunwald), 19’ Mieszkian (AZS), 20’ Kurek (AZS), 23’ Piechowiak (Grunwald), 32’ Nieradko (AZS), 33’ Kiersnowski (AZS), 36’ Mieszkian (AZS), 39’ Szarłowicz (AZS), 44’ Góral (AZS), 45’ Szarłowicz (AZS), 46’ Martyński (Grunwald), 51’ Piechowiak (Grunwald), 52’ Mieszkian (AZS), 59’ Piechowiak (Grunwald), 59’ Westwal (Grunwald).