Ten mecz musiał się podobać! Zastal odniósł ważne zwycięstwo nad Spójnią!
Autor: Paweł Górski
Dodano: 2023-04-14 19:30
W piątek 14 kwietnia Enea Zastal BC Zielona Góra rozegrał niezwykle ważny mecz Energa Basket Ligi z PGE Spójnią Stargard. Po emocjonującym spotkaniu zielonogórzanie zapisali na swoim koncie zwycięstwo 101:82.

Pojedynek Zastalu ze Spójnią może okazać się ważny w kontekście udziału obu drużyn w fazie play-off, gdyż przed 27. kolejką znajdują się one na krawędzi czołowej ósemki.

Pierwsza kwarta była wyrównana i zakończyła się sprawiedliwym remisem 21:21. Zastal miał w niej co prawda moment dobrej gry, w wyniku której odskoczył na osiem punktów, lecz stargardzianie zakończyli tę partię serią 8:0.

Zielonogórzanie „odpalili się” w połowie drugiej kwarty, kiedy dwie szybkie trójki Aleksandara Zecevicia i Bryce’a Alforda dały drużynie z Winnego Grodu najwyższe dotąd, dziewięciopunktowe prowadzenie. Podopieczni trenera Olivera Vidina pozostali już na tym pułapie do końca pierwszej połowy i do szatni schodzili z wynikiem 48:38. Nie obyło się jednak bez problemów, gdyż niedługo przed przerwą czwarte przewinienie złapał Zecević.

Koszykarze ze Stargardu początkowo „nie wyszli” na drugą połowę, gdyż w jej pierwszych minutach mieli oni katastrofalną skuteczność. Zastal bezlitośnie wykorzystał ten fakt i w niespełna cztery minuty podwoił on swoją przewagę, aż przy stanie 65:43 trener gości musiał interweniować time-outem.

Ruch Sebastiana Machowskiego przyniósł efekt, gdyż teraz to Zastal miał problemy z punktowaniem, a Spójnia zanotowała kapitalną serię 13:0. Na tym jednak przyjezdni się nie zatrzymali i potrafili zniwelować stratę nawet do pięciu „oczek”, sprawiając, że coraz więcej osób w hali CRS łapało się za głowy. Zielonogórzanie zdołali się jednak podnieść i przed ostatnią odsłoną powrócili do 10-punktowej przewagi.

Czwartą kwartę drużyny rozpoczęły od intensywnej wymiany ciosów, w wyniku czego różnica pomiędzy nimi co chwilę malała i rosła. Z czasem to wysokie tempo byli w stanie utrzymać jedynie koszykarze z Winnego Grodu, którzy wyraźnie się nakręcili. Po kapitalnej i widowiskowej końcówce Zastal zainkasował wygraną 101:82.

Do zakończenia fazy zasadniczej zostały już tylko trzy spotkania. Pierwsze z nich w czwartek 20 kwietnia w Łańcucie. Początek meczu z miejscowym Rawlplug Sokołem o godzinie 19:30.

Energa Basket Liga, 27. kolejka: Enea Zastal BC Zielona Góra – PGE Spójnia Stargard 101:82 (21:21, 27:17, 27:27, 26:17)
Enea Zastal BC Zielona Góra: Alford 28, Kowalczyk 16, Hadzibegović 15, Żołnierewicz 13, Zecević 12, J. Wójcik 11, Kutlesić 4, S. Wójcik 2, Brewton 0, Pluta, Góreńczyk, Dydak.
PGE Spójnia Stargard: Benson 21, Penava 18, Fortson 13, Mathews 10, Kikowski 8, Brenk 5, Gruszecki 4, Śnieg 2, Grudziński 1, Clarke 0, Chodźko, Korolczuk.